poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Jak wybierać drewno kominkowe?

Kominek instalowany w naszych domach jest nie tylko dekoracyjnym, ale przede wszystkim emitującym ciepło urządzeniem. Coraz więcej osób korzysta z tej tradycyjnej metody ogrzewania pomieszczeń. Wydobywający się zapach palonego drewna, a także widok płomienia jest niezwykle estetyczny, i potrafi umilić nie jeden zimowy wieczór. Jeśli posiadamy kominek, to kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego drewna. Bez względu na to, czy sami zdobędziemy pozwolenie na wycinanie drzew, czy też udamy się na klasyczne zakupy do sprawdzonego sprzedawcy musimy wiedzieć jakie cechy powinno posiadać dobre drewno kominkowe.

I tak na przykład wybierając rodzaj drewna kominkowego kierujmy się nie tylko gatunkiem drzewa, ale także stopniem wysuszenia, ilością kory i tak zwaną łupliwością. Jeśli kupujemy większe kawałki drewna, to oczywistym będzie jego poprzecinanie. W tym przypadku lepiej powinniśmy poradzić sobie z porąbaniem polan brzozy lub buku niż dębu. Tutaj warto także wspomnieć, że najlepszym rozmiarem będą dwudziestocentymetrowe szczapy. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na jakość i cenę drewna kominkowego, jest jego wilgotność. Jeśli przyjrzymy się cenom, to szybko zorientujemy się, że wpływ na ich wysokość oprócz gatunku drzewa ma także stan wysuszenia. Im drewno jest bardziej suche, tym wyższa cena. Wbrew pozorom zakup droższego i suchszego drzewa będzie bardziej ekonomiczny. Drewno z wilgotnością na poziomie około 15% być może będzie paliło się mniejszym płomieniem, ale za to czas palenia będzie znacznie dłuższy niż w przypadku mokrych szczap. Należy także wspomnieć, że świeżo ścięte drzewo nie nadaje się do palenia w kominku. W tradycyjnych warunkach do prawidłowego wysuszenia potrzebuje ono nawet dwóch lat. Jeśli jednak drzewo leżakuje w specjalnych suszarniach, to już po kilku miesiącach nadaje się do użytku. Dobre drewno kominkowe musi być także bardzo twarde, i chociaż ciężko jest je rozłupać na drobniejsze kawałki, to jego wartość energetyczna jest znacznie większa. Kryterium na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru drewna kominkowego, jest także ilość zawartej kory. Dobrze, gdy procent kory w każdej szczapie drewna jest niewielki.

Wybierając ten naturalny surowiec z pewnością zwracamy także uwagę na jego cenę. Koszty zakupu drewna kominkowego na cały sezon nie należą do najmniejszych. Dlatego też, powinniśmy porównać ceny u różnych sprzedawców, i wybrać najbardziej optymalną wersję. Jeśli jednak cena wydaje nam się zbyt niska, to zwróćmy uwagę na pochodzenie drewna, na jego wilgotność i gatunek drzewa. Nie bez znaczenia będzie także zapach wydobywający się podczas palenia. 

3 komentarze:

 1. Wiesz może jaka jest cena drewna kominkowego, powiedzmy tak z 6 kubików i gdzie je najlepiej kupować? Interesuje mnie to bo niedługo będę miał już swój domek z kominkiem a opinie w necie są podzielone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jakiej kaloryczności myślisz? Ceny moga być różne. Proponuje poszukać drewna kominkowego na allegro. Tam znajdziesz wiele ofert.

   Usuń
 2. Te z allegro to chyba nie jest jakieś tanie drewno? Cena też zależy skąd je bierzesz... niestety tanio nie jest.

  OdpowiedzUsuń